August 15, 2022 17:14
Свет

Тедрос: Многу сум разочаран од одлуката на САД за абортусот

 Генералниот секретар на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека е многу разочаран од одлуката на Врховниот суд на САД да ја поништи историската пресуда со која се легализираше абортусот во САД.

„Многу сум разочаран бидејќи правата на жените мора да се заштитат. И очекував Америка да ги заштити тие права”, изјави Тедрос на маргините на самитот на Комонвелтот во Руанда.

Врховниот суд на САД денеска ја укина пресудата стара 50 години со која се легализираше абортусот низ целата земја, поради што милиони жени го изгубија своето законско право на абортус.

sunwin tài xỉu sunwin apk tải sunwin

sunwin web sunwin tài xỉu sunwin tài xỉu

tải sunwin

sunwin

sun win