November 27, 2021 02:26
Балкан

ТВ новинарот Горан Благоев претседателски кандидат на изборите во Бугарија: Главниот противник ќе ми биде Румен Радев

Горан Благоев, кој е кандидат за претседател на Бугарија од коалицијата „Национална унија на десницата” – КОД и „Републиканците за Бугарија” на Петар Москов и Цветан Цветанов, коментираше за ТВ Еуроком дека негов главен противник на изборите ќе биде актуелниот претседател Румен Радев.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, всушност во последната половина година Бугарија функционираше како претседателска република, без да е така уредена.

Благоев изрази мислење дека Радев не направил ништо значајно за бугарско-македонските односи, како и за регионите во Србија во кои живее историско бугарско население во Димитровград (Цариброд) и Босилеград.

Истовремено, овој познат ТВ-новинар и историчар Горан Благоев смета дека политиката на Бугарија кон Македонија во последните 30 години била неконзистентна. Во текот на овие години, Бугарија не направи ништо посебно во споредба со Северна Македонија, а имаше можности, категоричен е. Тој беше дециден и за меѓукултурните и билатералните црковни односи. „Национална унија на десницата” – КОД и „Републиканците за Бугарија” се една од ретките политички формации кои отворено изјавуваат дека Северна Македонија има место во ЕУ во согласност со условите од Договорот за добрососедство и пријателство од 2017 година. Неговите програми на ТВ Еуроком и порано на БНТ, исто така, се следат преку Интернет во Северна Македонија.

Dragon Ball: Plan to Eradicate the Super Saiyans (Dub) (https://animeheaven.pro/m/bjV4) Episode Full

Website https://animetv.cc: Watch Juden Chan animetv Episode 12 anime tv freak

AnimeDao: Wake Up, Girl Zoo! Miyagi PR de Go! anime episode Full online free at https://animedao.nl tokyo ghoul animedao

ANIMEFLIX: Destiny of the Shrine Maiden (Dub) anime episode 12 online free at https://animeflix.nl anime stream

Amagi Brilliant Park Episode 13