October 19, 2021 04:48
Свет

Твитер соработува со Ројтерс и АП во борбата против дезинформации

Социјалната мрежа Твитер соопшти дека ќе соработува со Ројтерс и Асошиејтед Прес (АП), најголемите новински агенции во светот, со цел борба против дезинформациите, јави Би-Би-Си. Двете новински агенции веќе соработуваат со Фејсбук на проверка на факти.

Во соопштението се посочува дека новинските агенции ќе понудат поширок контекст и повеќе информации за настаните кои преизвикуваат голем број твитови. Твитер се надева дека на тој начин ќе се намалат дезинформациите.

„Наместо да чека нешто да стане вирално, Твитер ќе го контекстуализира развојот на дискусијата (преку Интернет)”, велат од компанијата.

Во моментов, тимот на Твитер за организирање и селекција, кога ќе се појави нешто контроверзно на Интернет, наоѓа и промовира релевантен контекст од сигурни извори за да спречи ширење на потенцијално погрешни информации објавени од корисниците.

Според Би -Би -Си, Твитер ќе соработува одделно со двете ривалски новински агенции и првично ќе се фокусира на содржината на англиски јазик.

AnimeTV: THE [email protected] CINDERELLA GIRLS Theater (Web) 4th Season anime episode 7 online free at https://animetv.cc all anime tv shows

Overlord: The Undead King Episode Full

Website https://animebee.to: Watch Soukyuu no Fafner: Dead Aggressor - The Beyond Part 2 animebee Episode 3 watch anime online

Watch Dr. Slump and Arale-chan: Hello! Wonder Island Episode Full

Metooo: https://www.metooo.io/u/animefreakws

Progettokublai: http://www.progettokublai.net/forums/users/animefreakws