January 22, 2022 03:29
Спорт

Тајли: Ѓоковиќ не сака да ризикува да не игра во Мелбурн

Крег Тајли, директорот на Австралија опен, даде индиции дека Новак Ѓоковиќ би можел да се појави во Мелбурн. Тој во разговор за „СЕН радио“ вели дека сè уште се надева дека светскиот рекет број еден ќе учествува на првиот Грен слем следната година.

Тајли, кој пред неколку дена најави дека услов за настап на турнирот во Мелбурн парк ќе биде тенисерите да се вакцинирани против ковид-19, смета дека Србинот не сака да го пропушти големиот настан.

– Тој не го сподели својот медицински статус со никого. Тој верува дека тоа е длабоко приватна работа и дека луѓето треба да имаат избор. Новак освои девет титули на Австралија Опен и сигурен сум дека сака десетта. Има 20 слемови како Рафа Надал и Рожер Федерер. Мислам дека Новак нема да сака да го остави тој рекорд на некој друг. Едно е сигурно, доколку игра тука во јануари, тоа значи дека е вакциниран – рече Тајли.

Тајли напомена дека 85% од тенисерите биле вакцинирани и дека очекува таа бројка да биде помеѓу 95 и 100% во јануари.

„Имаме голема улога во тоа бидејќи вакцинацијата ја ставаме како услов за играње во Австралија – вели Тајли.

Што се однесува до турнирите пред „Австралија опен“, се почнува на првиот ден од јануари, во Сиднеј, каде ќе се игра АТП купот. Во Мелбурн ќе се организираат три турнири, два за тенисерки и еден за тенисери, во периодот од 3 до 9 јануари. Австралија опен ќе се одржува од 17 до 30 јануари 2022 година.

sites to watch anime. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

anime website AnimeDao Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

AnimeDao SK8 the Infinity Episode 5

AnimeDao My Hero Academia Season 3 Episode 16

dubbed anime AnimeDao The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

stream anime online AnimeDao Naruto: Shippuden