October 18, 2021 11:37
Свет

Тајван сака да биде дел од Пацифичката трговска група

Тајван аплицираше за да се приклучи на 11- члената Пацифичка трговска група, соопштија денеска тајвански владини претставници.
Како што пренесуваат странските агенции, тоа може да предизвика потенцијален конфликт со ривалот Пекинг околу статусот на тој остров.
– Апликацијата на Тајван за приклучување кон Сеопфатниот и прогресивен транс-пацифички договор за партнерство (ЦПТПП) може да биде попречена доколку Кина, која аплицираше минатата недела, прва биде прифатена, рече Џон Денг, тајвански министер без ресор.
ЦПТПП, кој стапи на сила во 2018 година, вклучува договори за пристап на пазарот, движење на работната сила и државни набавки. Други потписници на договорот се Австралија, Канада, Јапонија, Мексико, Сингапур и Нов Зеланд.
Кина тврди дека има право на Тајван како дел од нејзината територија и дека тајванската влада нема право да води надворешни односи.
„Кина ја попречи ситуацијата на Тајван на меѓународната сцена. „Ако Кина се приклучи пред Тајван, ќе ја загрози апликацијата на Тајван”, рече Денг на прес -конференција.
ЦПТПП всушност беше транс-пацифичко партнерство, група промовирана од тогашниот американски претседател Барак Обама.
Неговиот наследник, Доналд Трамп се повлече од тоа партнерство во 2017 година, а актуелниот претседател Џо Бајден не се приклучи повторно.

https://animedao.nl food wars animedao

Happiness Charge Precure! Episode 49

Watch Trip Trek (Dub) Episode 4

Website https://animeflix.nl: Watch Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Orphans (Dub) animeflix Episode 25 animeflix dr stone

Godry co: https://www.godry.co.uk/members/status/show?id=16170284%3AStatus%3A6048194

Lawrence: http://www.lawrence.com/users/gogoanimebe/