August 21, 2019 06:30
Балкан

Тачи: Границата меѓу Косово и Албанија мора да биде отстранета

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека границата меѓу Албанија и Косово мора да биде отстранета еднаш засекогаш.

Тој по враќањето од Албанија, каде што вчера учествуваше на Самитот Брдо-бриони, на „Фејсбук“ напиша дека само што го поминал граничниот премин Морина, кој, како што наведува, неправедно ги дели Косово и Албанија.

„Оваа граница не е по волја на Косово и Албанија. Границите се реликти од минатото и мора да бидат отстранети еднаш засекогаш. Косово и Албанија треба да имаат слобода на движење и проток на стока во рамки со европските стандарди. Институциите на Косово и Албанија треба да донесат ваква одлука без одложување“, напиша Тачи.

Нови вести

Вучиќ по средбата со Помпео: Moже да сметаме на американска поддршка за укинување на таксите

Filip

Српската опозициска Народна партија ќе ги бојкотира претстојните парламентарни и локални избори

Filip

Амфилохие: Ѓукановиќ не знае што е црква, тој не е ни крстен

Filip