February 27, 2021 23:20
Свет

Талибанците убиле најмалку 20 војници во северен Авганистан

Најмалку 20 авганистански војници се убиени во два одвоени напада на талибанците во северната провинција Кундуз, изјави денеска шефот на покраинскиот совет, Јусуф Ајуби, пренесе ДПА.

-Милитантите во текот на изминатата ноќ нападнаа воен објект во областа Дашт-е Арчи, како и во дел од главниот град на провинцијата, изјави Ајуби.

Според Ајуби, во нападите има и седуммина ранети војници.

Талибанците и Министерството за одбрана се уште не ги коментираа инцидентите.

Кундуз е меѓу најнесигурните провинции на северот на земјата, каде поголемиот дел од нејзината територија со години ја контролираат талибанските милитанти, појаснува ДПА.

Spirit Chronicles Episode Preview at website https://gogoanime.be. See more haikyuu season 3 gogoanime

Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub) Episode 18 (https://crunchyrollfree.com/m/poBr/ep-18) at website https://crunchyrollfree.com crunchyroll 1 month free trial