October 26, 2021 00:43
Свет

Талибанците тврдат дека во Авганистан ја нема ИД и Ал Каеда

Талибанците денеска соопштија дека нема докази за постоење на милитанти на ИД и на Ал Каеда во Авганистан. Пред неколку дена ИД ја презеде одговорноста за бомбашките напади во градот Џалалабад во источен Авганистан.

Од преземањето на власта во Кабул, талибанците се соочија со меѓународен притисок да се откажат од врските со Ал Каеда, која го изврши терористички напади во САД на 11 септември 2001 година. Портпаролот на талибанците Забидула Муџахид ги отфрли обвинувањата дека Ал Каеда е во Авганистан и го повтори своето ветување дека нема да има напади од странски милитантни движења.

„Не гледаме никој во Авганистан кој има врска со Ал Каеда. Ние сме посветени на фактот дека нема да има опасност од Авганистан за која било држава”, рече Муџахид.

Website https://animeflv.uk: Watch Chaika -The Coffin Princess- Avenging Battle animeflv Episode 10 english anime

AnimeDao: Tales of Little Women (Dub) anime episode 48 online free at https://animedao.nl animedao attack on titan

Watch The Guyver: Bio-Booster Armor (Dub) Episode 6

Website https://animekisa.in: Watch Ice Movie animekisa Episode Full dubbed anime

Speedrun: https://www.speedrun.com/user/animeflixnl

Gogoanimebe wordpress: https://gogoanimebe.wordpress.com/