October 26, 2021 00:23
Свет

Талибанците сакаат да зборуваат за Авганистан на Генералното собрание на ОН

По преземањето на власта во Авганистан, талибанците сакаат да зборуваат на Генералното собрание на Обединетите нации.

Како што дознава ДПА, ОН добиле писмо од талибанскиот министер за надворешни работи Амир Кан Мутаки.

Министерството за надворешни работи на милитантната група во писмото бара да учествува на 76-та генерална дебата, тврдејќи дека авганистанскиот претседател Ашраф Гани е соборен и дека другите земји повеќе не го признаваат за шеф на државата.

Секретаријатот на ОН го проследи писмото до соодветната комисија за разгледување. Првично не беше јасно кој ќе зборува во име на Авганистан на дебатата, која ќе трае до следниот понеделник.

По повлекувањето на трупите на НАТО и САД, талибанците минатиот месец ја презедоа власта во Авганистан и повторно го воспоставија својот „Исламски емират” по речиси 20 години.

Владите ширум светот сега размислуваат дали да ја признаат милитантната група.

AnimeHeaven: Katekyo Hitman Reborn! Vongola Family Soutoujou! Vongola Shiki Shuugakuryokou, Kuru!! anime episode Full online free at https://animeheaven.pro animeheaven hunter x hunter

WCOStream: Bleach: Memories in the Rain anime episode Full online free at https://wcostream.cc watch anime dub

Website https://animetv.cc: Watch Ground Defense Force! Mao-chan (Dub) animetv Episode 26 famous anime tv shows

Website https://kissanime.mx: Watch How to Breed Kappas kissanime Episode 26 your name kissanime

Cliqafriq: https://cliqafriq.com/animefreakws

Yemle: https://yemle.com/profile/animefreakws