October 18, 2021 11:52
Свет

Талибанците не ги прифаќаат условите на меѓународната заедница за признавање на нивната влада

Условите под кои меѓународната заедница е подготвена да ја признае новата авганистанска влада не се прифатливи за радикалното талибанско движење, изјави заменик министерот за информации и култура Забихула Муџахид.

– Условите за признавање на нашата влада, предложени од меѓународната заедница, се неприфатливи и го кршат меѓународното право, истакна Муџахид.

Тој нагласи дека талибанците „се обидуваат да воспостават блиски дипломатски односи со други земји врз основа на меѓусебно почитување”, додавајќи дека радикалното движење „ги повикува ОН да најдат заеднички јазик за дипломатска соработка”.

Според него, „признавањето на новата влада е право за нив и за целиот авганистански народ”.

Муџахид, исто така, нагласи дека „загриженоста, изразена од меѓународната заедница за новата авганистанска влада, е решлива”.

The Prince of Tennis II Episode 13

AnimeBee: Reikenzan: Eichi e no Shikaku anime episode 12 online free at https://animebee.to dubbed anime

AnimeFLV Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animefreak.ws: Watch Akuma no Riddle: Shousha wa Dare? Nukiuchi Test (Dub) animefreak Episode Full dubbed anime

Ttlink: http://ttlink.com/animeflixnl

Getpocket: https://getpocket.com/@700dzpe7T034dg99fuA847cA4agVT185978fb2U9cQL6f8x345cqfN45D10FX81d?src=navbar