September 20, 2021 21:25
Свет

Талибанците немаат волја за мир, тврди авганистанскиот претседател Гани

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани ги прекори на Талибанците тврдејќи дека тие не сакаат да постигнат мировен договор со владата со кој би се се запрела постојаната ескалација на насилството во Авганистан, пренесува „Спутник“

Гани се осврна на Абдула Абдулах, претседател на Високиот совет за национално помирување на Авганистан, кој му кажал на авганистанскиот претседател дека Талибанците не сакаат мир.

„Ја испративме делегацијата да постави ултиматум и да покажеме дека имаме волја за мир и подготвени сме да се жртвуваме за тоа, но Талибанците немаат волја за мир и треба да донесуваме одлуки врз основа на тоа“ рече Гани, кој се обидува да издејствува итен и практичен план во обид да се реши тековната блокада.

Тој се пожали дека и покрај тоа што владата ослободила 5.000 талибански затвореници во согласност со мировниот договор од минатата година, милитантната група досега не била подготвена за разумни разговори.

Но според Сухаил Шахин, портпарол на талибанската политичка канцеларија во Доха, Талибанците  сакаат мирно решение и формирање авганистанска инклузивна исламска влада.

Неговата изјава ја потврди и највисокиот лидер на Талибанците, Хибатула Ахунџада, кој истакна дека се залага за политичко решение на конфликтот во Авганистан.

Watch Haikara-san ga Tooru Movie 1: Benio, Hana no 17-sai Episode Full

Doomed Megalopolis (https://animekisa.in/m/zqO0) Episode 4

Sword of the Stranger Pilot Episode Full

https://animeflix.nl weathering with you animeflix

Chicucdskhhgd soytedienbien: http://chicucdskhhgd.soytedienbien.gov.vn/portal/Lists/Faq/DispForm.aspx?ID=372

Descubre beqbe: https://descubre.beqbe.com/p/animeflixnl