October 22, 2021 09:12
Свет

Талибанците најавија враќање на авганистанските девојчиња во училиште

Авганистанските девојчиња ќе можат да се вратат на училиште што е можно поскоро, изјави денеска портпаролот на талибанците, Забихула Муџахид.
„Ги завршуваме работите. Тоа ќе се случи што е можно поскоро”, рече портпаролот.
Во саботата талибанците ги повикаа момчињата да се вратат во средно училиште, но не и девојчињата. Ова предизвика немир кај авганистанското население, кое се плаши од враќање на талибанскиот режим во 1990 -тите.
Талибанците денеска назначија нови министри и со тоа го завршија формирањето влада во која нема жени.
Министерски позиции добија личности кои се истакнале во изминатите 20 години во борбата против САД и нивните сојузници.

Website https://aniwatch.pro: Watch Love Live! Sunshine!! The School Idol Movie: Over the Rainbow aniwatch Episode Full watch anime online

Youkai Ninpouchou Jiraiya! Episode Full

Website https://animepahe.cc: Watch Softenni! the Animation animepahe Episode 12 anime

Website https://animekisa.in: Watch Nozomi Witches animekisa Episode 3 anime

Longisland: https://www.longisland.com/profile/animeflixnl

Diigo: https://www.diigo.com/profile/gogoanimelol