October 19, 2021 02:32
Свет

Талибанците им дозволија на момчињата да одат на училиште

Министерството за образование во новата талибанска влада во Авганистан денеска соопшти дека наставата за сите ученици од шесто до 12-то одделение, како и за машките наставници, ќе продолжи утре.

Во објавата на Фејсбук не се споменуваат девојчиња на таа возраст.

Талибанците претходно им дозволија на учениците од прво до шесто одделение да продолжат да одат на училиште, а девојчињата можеа да учат, но во одделни училници од момчињата и со задолжителен исламски начин на облекување.

Во претходниот период кога талибанците беа на власт од 1996 до 2001 година, им беше забрането на жените да посетуваат настава и да работат.

ANIMEFLIX: Master of Mosquiton anime episode 6 online free at https://animeflix.nl watch animes

AniWatch: Modern No.2 anime episode Full online free at https://aniwatch.pro watch animes

AnimeFreak: Battle of Surabaya (Dub) anime episode Full online free at https://animefreak.ws watch anime free

Website https://gogoanime.be: Watch Baja no Studio gogoanime Episode Full gogoanime jojo

Rapidapi: https://rapidapi.com/user/kissanimemx

Aerocivil gov: https://www.aerocivil.gov.co/atencion/participacion/encuesta/Lists/Rendicin%20de%20Cuentas%202017/DispForm.aspx?ID=10845