January 29, 2022 00:50
Свет

Талибанците забранија емитување серии во кои глумат жени

Талибанските власти во Авганистан забранија емитување серии во кои глумат жени, а жените новинарки и водителки ќе мора да носат шамија или какво било друго парче облека што ќе им ја покрива главата. Ова се дел од новите строги правила во таа земја.

Меѓу другото, новите правила вклучуваат забрана за филмови чија содржина се смета дека е против исламскиот закон и авганистанските вредности, како и забрана за комедии што ја навредуваат религијата или се навредливи за Авганистанците, пишува Би-би-си.

„Телевизиите треба да избегнуваат прикажување фељтони и романтични серии со жени“, се вели во документот на Министерството до медиумите.

Членот на организацијата што ги застапува новинарите во Авганистан, Хуџатула Муџадеди, рече дека новите правила се неочекувани и дека некои од нив не се практични и доколку тие се спроведат, некои радиодифузери ќе мора да престанат да работат.

Ова е првпат Министерството да се обиде да воведе правила за авганистанската телевизија откога талибанците ја презедоа власта во средината на август.

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

stream anime online ANIMEFLIX My Hero Academia Season 2 (Dub)

watch anime online Death Note

ANIMEFLIX How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom

free anime How NOT to Summon a Demon Lord Ω

Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2