August 14, 2022 20:00
Свет

Талибанците бараат помош по силниот земјотрес

Талибанците апелираат меѓународната заедница да испрати помош во Авганистан по вчерашниот земјотрес со интензитет 6,1 степени според Рихтеровата скала, при што загинаа над илјада луѓе, а најмалку 1.500 се повредени.

Не е познат бројот на затрупаните луѓе под урнатините, а спасувачките акции се попречени од обилниот дожд и недостиг на средства.

Најпогодена од земјотресот е југоисточната авганистанска покраина Патика, а Обединети нации се обидуваат да обезбедат засолништа и помош во храна.

Портпаролот на талибанците Занихулах Муџахид на Твитер објави дека во загрозената област Пактика од Пакистан пристигнале осум камиони со храна и други артикли, како и два авиона со хуманитарна помош од Иран и од Катар.

Јужна Кореја и Јапонија најавија помош за настраданите во земјотресот.

Организирање на директна меѓународна помош би било тешко, бидејќи многу земји, вклучително и САД, испраќаат хуманитарна помош преку ОН и други организации за да избегнат испраќање пари на талибанците.