July 21, 2019 01:08
Свет

Сѐ поизвесен состанокот помеѓу Трамп и Путин на состанокот Г20

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, најверојатно ќе се состанат на маргините на самитот Г20 во Осака во Јапонија, изјави заменик-рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Рјабков.

„Верувам дека тој состанок најверојатно ќе биде одржан“, изјави тој за агенцијата „ТАСС“.

Путин и Трамп требаше да се сретнат на маргините на претходниот самит Г20 во Аргентина во декември, но претседателот на САД го откажа состанокот ден пред договорениот датум.

Нови вести

Порторико: Во операција под назив „Косово“ уапсени шверцери на хероин и кокаин

Daniela

Расте напнатоста поради запленетиот танкер, британски министер го предупреди Иран

Daniela

Во Хонгконг откриена лабораторија за експлозив непосредно пред најавените масовни протести

Daniela