January 18, 2020 06:35
Свет

Суд во Сиера Леоне изрече затворски казни за 23 опозиционери

Суд во Сиера Леоне информира дека 23 членови на опозициската партија ќе бидат осудени на казна затвор пред повторното гласање на избори.

Мандатот на функционери од Сенародниот конгрес (АПЦ) беше одземен по судирот помеѓу симпатизери на владејачката партија на Сиера Леоне кои се случија во селото Хамилтон, близу главниот град Фритаун.

Членовите на опозицијата се товарат за нанесување штета на имотот на Џозефин Џексон од владејачката СЛПП во висина од 50.000 долари.

Нови вести

Трамп сокри, ама Пентагон откри дека има повредени американски војници

Igor

Претседателот Зеленски ја одби оставката на украинскиот премиер Гончарук

Igor

Помпео со изјава за можните закани по безбедноста на екс-амбасадорот на САД во Украина

Igor