Македонија

Судењето на Рашковски почнува на 25 јануари

Основниот кривичен суд го закажа првото рочиште за поранешниот генерален секретар на владата, Драги Рашковски на 25 јануари. Судскиот процес ќе го води судијата Фанка Јанчулева Михаиловска.

Според обвинението, на Рашковски ќе му се суди за злоупотреба на службената положба и перење пари. Обвинет е дека државниот буџет го оштетил за над 300 илјади евра.

Најголемата финансиска злоупотреба од близу 17 и пол милиони денари, Рашковски ја направил со купување на компјутерски софтвер за брзина во сообраќајот, кабина за гласање и систем за биометриска идентификација. Сите тие биле негов изум, а местејќи ги тендерите преку компанијата Инвока груп, Рашковски ги набавил за потребите на владата иако по откривање на скандалот, надлежните тврдеа дека за нив државата немала потреба.

Парите, според обвинителството, Рашковски веднаш ги пуштал во оптек, иако како што се вели во пријавата, знаел дека се од кривично дело, па сопствената и сметките на своите блиски ги наполнил со близу 100 илјади евра.

Во меѓувреме, Државната комисија за спречување на корупцијата, побара да се отвори уште еден предмет против Рашковски, поради сомнеж дека неговото семејство добило автомобил од 50 илјади евра како награда од гостиварска фирма.

dubbed anime. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

watch animes Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

online anime My Hero Academia Season 5 (Dub)

AnimeFreak Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

AnimeFreak Attack on Titan (Dub)

sites to watch anime JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)

tải go88