August 18, 2019 17:54
Македонија

Судењето за „Талир” одложено за 28 мај

Судијата Осман Шабани, по барање на адвокатот на обвинетите, Дончо Наков го одложи денешнито рочиште за предметот „Талир” на Специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Судењето ќе просолжи на 28 мај.
Според Наков, барањето за одлагање на судењето е поради членот 22 од законот за СЈО кој во моментов се наоѓа пред пратениците во Собранието за негово автентично толкување.
Обвинетиот  Илија Димовски, кој е пратеник појасни дека процедурата во Собранието е дека  Парламентот не носи одлука дали прифаќа или не иницијатива за автентично толкување туку треба да достави барање за мислење до Влада, а по негово добвивање се разгледува на Комисија и се утврдува предлог кој се доставува до претседателот на Собранието кој пак свикува пленарна седница на која се носи  автентично толкување.
Во случајот „Талир” обвинети се Никола Груевски, Кирил Божиновски и Миле Јанакиески кои се товарат за „злоупотреба на службената положба и овластувања” и „перење пари”, како и Илија Димовски, Леко Ристоски и Елизабета Чингаровска обвинети само за делото „перење пари”. За истото дело, како правен субјект со обвинението опфатена е и ВМРО-ДПМНЕ.
На Елизабета Чингаровска нема да ѝ се суди бидејќи таа се спогоди со СЈО, призна вина и доби условна казна затвор од две години, која нема да се изврши ако во наредните пет години не направи друго кривично дело.
Според обвинението, тие незаконски добиле најмалку 4,6 милиони евра за партијата, а потоа организирале тие пари да бидат уплатени на жиро-сметката на партијата преку уплатници на име на разни луѓе.

Нови вести

Димитров не се сликал со Боки 13: Можеби дојде време да се преброиме

Igor

НСП: Колективен договор за вработените во затворите и исплата на законски утврдената плата

Igor

Наместо панични реакции и бегање од јавноста Мицкоски да одговори дали се сретнал Груевски, италијанскиот новинар и други луѓе во Словенија

Igor