Свет

Судан враќа 61 затвореник во Етиопија

Суданската армија вчера соопшти дека ѝ предала на Етиопија 61 затвореник кои ги привела во последните неколку месеци, пренесува „Мидл Ист монитор“.

„Вооружените сили на Судан ѝ предадоа 61 затвореник на етиопската влада на граничниот премин ‘Калабат’ во близина на источниот град Ал-Кадариф “, се вели во соопштението на армијата.

Во соопштението се додава дека предавањето е извршено во присуство на претставници од обете страни.

Во последните месеци, границите на Судан и Етиопија се сведоци на тензии откако Картум најави контрола над пограничниот регион Тигреј. Адис Абеба ја обвинува армијата на Судан за заземање логори во рамките на нејзината територија, но Картум го негира обвинението.

AnimeHeaven anime online: So I'm a Spider, So What? (https://animeheaven.pro/m/6q4Y) Episode 13

AnimeTV animetv jp: The Misfit of Demon King Academy (Dub) Episode 13