January 18, 2020 06:36
Свет

Стјуардеса почина од мали сипаници, се заразила за време на лет

Израелска стјуардеса починала, откако неколку месеци била хоспитализирана бидејќи се заразила со вирус на мали сипаници, соопшти израелското министерство за здравство.

Четириесетитригодишната стјуардеса, мајка на три деца, била примена во болница во март, откако допатувала ао авион од Њујорк.

Таа била вакцинирана против мали сипаници само еднаш, наместо двапати, како што се препорачува. Министерството навело дека нејзиното здравје било влошено со енфацилитис и имуниот систем ѝ колабирал, но не објавило дали стјуардесата се заразила со мали сипаници за време на летот.

„Џерулазем пост“ пишува дека стјуардесата била во контакт со заразен патник о наведува дека авионот на израелската компанија ЕЛ АЛ, полетал од меѓународниот аеродром „Џон Кенеди“ на 26 март и слетал во Тел Авив следниот ден.

Неколку дена подоцна таа била примена во болница по што паднала во кома.

Нови вести

Трамп сокри, ама Пентагон откри дека има повредени американски војници

Igor

Претседателот Зеленски ја одби оставката на украинскиот премиер Гончарук

Igor

Помпео со изјава за можните закани по безбедноста на екс-амбасадорот на САД во Украина

Igor