June 19, 2019 05:19
Балкан

Студен бран ја зафати Грција, снег и температури до минус 20 степени

Грција ја зафати студен бран со температури под нулата, а снег паѓа дури и во јужните делови од земјата и главниот град, Атина.

Националните споменици и археолошките локации во Атина се прекриени со помала снежна покривка, а училиштата ширум Атика се затворени, јавија агенциите.

Истовремено, полицијата презеде мерки и го забрани сообраќајот на голем број регионални патишта за да се избегнат непожелни ситуации.

Снегот истотака создаде прекин во железничкиот и автобускиот сообраќај во некои делови од земјата.

Во северниот дел на Грција, температурите утрово паднаа на минус 20 степени, пренесе „Ројтерс“.

Нови вести

Ердоган: Морси не почина од природна смрт

Filip

Брнабиќ: Ситуацијата во регионот е полоша од пред неколку години

Filip

За Рама усвоените заклучоци во Луксембург се многу позитивни

Filip