December 9, 2018 20:56
Балкан

Студентите во Тирана на протест, бараат намалување на партиципацијата за високото образование

Илјада студенти на државните факултети денеска во Тирана го блокираа сообраќајот пред Министерството за образование барајќи намалување на партиципацијата за високото образование.

Албанската влада вчера го прифати барањето на студентите и се откажа од двослојните надоместоци за повторување на испитните предмети, но соопшти дека не може да влијае на висината на школарината.

Студентите тврдат дека ќе ја бојкотираат наставата додека нивните барања не бидат прифатени. Протести се организирани и во други градови, јавува АП.

Годишната партиципација изнесува од 180 до 3.000 долари.

Студентите бараат и подобри услови во сместувачките капацитети, а се залагаат и да бидат застапени во управите на универзитетите.

Related posts

Косовското Собрание не ја изгласа резолуцијата на опозицијата за визна либерализација

Valentina

„Ќе те однесам во подобар свет“: Мирослав и јавил на полицијата дека ќе се убие себеси и синот (7), а потоа седнал во автомобилот…

24news

Трагедијата на семејството Тодоровиќ го трогна регионот

24news