June 25, 2022 09:23
Свет

Столтенберг ѝ одговори на Турција: Мора да бидеме заедно во овој историски момент

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, повика во понеделникот вечерта да се земат предвид резервите на Турција за приклучување на Финска и Шведска во алијансата.

„Турција е почитуван сојузник и треба да се решат сите безбедносни прашања. Мораме да бидеме заедно во овој историски момент“, напиша Столтенберг на Твитер во понеделникот по средбата со турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Шведска и Финска најавија дека ќе аплицираат за членство во НАТО за неколку дена, поттикнати од промената на геополитичката клима во Европа по почетокот на рускиот напад врз Украина кон крајот на февруари.

„Турција не може да каже ‘да’ за членството на Финска и Шведска во НАТО, без навреда, тоа е невозможно“, изјави во понеделник турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, пренесува РИА Новости.

Ердоган им порача на финската и шведската делегација: Не мора ни да доаѓате во Анкара

Тој повтори дека двете земји ги поддржуваат „терористичките организации“, вклучително и забранетата Курдска работничка партија (ПКК) во Турција и курдската милиција ЈПГ во Сирија.

Ердоган претходно изјави дека „скандинавските земји се рај за терористичките организации“.

За време на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во Берлин во неделата, Чавушоглу осуди неколку земји членки на НАТО за ограничување на извозот на оружје во Турција поради нејзината борба против тие групи.

Не е јасно што ќе ја спречи Турција да стави вето на членството на Финска и Шведска во НАТО, но дипломатите веруваат дека изјавите на тие земји за борбата против тероризмот и извозот на оружје може да одиграат важна улога.

chơi go88 online

sunwin otp sunwin ios sunwin game đổi thưởng trực tuyến