June 26, 2022 03:59
Свет

Столтенберг: Приемот на Финска во Алијансата ќе биде лесен и брз

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја поздрави одлуката на финските лидери да го поддржат пристапувањето кон Алијансата и кажа дека евентуалниот процес за членство ќе биде „лесен и брз”.

Неколку часа претходно, финскиот претседател Саули Ниинисто и премиерката Сана Марин изразија поддршка за членството во НАТО, и покрај предупредувањата од Москва.

Официјалната изјава за пристапување се очекува во недела.

-Ова е суверена одлука на Финска, која НАТО целосно ја почитува. Доколку Финска одлучи да аплицира за членство, ќе биде топло добредојдена во НАТО, рече Столтенберг.

Go88 – Thiên đường giải trí cùng Game bài đổi thưởng hot nhất hách go88 play go88 fun

sunwin đánh cho iphone