June 28, 2022 14:10
Свет

Столтенберг: На Русите не им оди според планот, ќе изгубат во Украина

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, денеска и зјави дека е убеден дека руската воена операција во Украина не оди според планот.

-Украина може да постигне победа против руските сили, бидејќи ситуацијата на бојното поле не оди како што планираше Москва, рече Столтенберг.

„Руската војна во Украина не оди според планот на Москва. Не успеаја да го освојат Киев, беа принудени да се повлечат во и околу Харков, тие се во дефанзива во Донбас. Русија не ги постигнува своите стратешки цели”, додаде тој.

И покрај се, додаде тој, желбите на рускиот претседател Владимир Путин не се остварија и Украина продолжува да се бори, а НАТО никогаш не бил посилен, додека САД и ЕУ никогаш не биле пообединети.

go88 mới cách tải go88 cho iphone gtank ufo go88

game sunwin Tải game Sunwin đổi thưởng Số 1 Việt Nam sunwin net