December 5, 2022 21:53
Македонија

Стоилковиќ до Заев: На чија страна си?

Претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ, го повикува македонскиот премиер Зоран Заев јавно да го изнесе своето мислење за предлогот на косовскиот вицепремиер, Енвер Хоџај за „пактот против Србија“.

Стоилковиќ во својот пост на социјалната мрежа „Фејсбук“ напиша „Бидејќи никој нема храброст да го праша претседателот на Владата за неговата политика и ставот на неговиот владин кабинет по однос најавеното учество на Македонија во создавање на “пактот против Србија” еве јавно го повикувам да одговори и ја информира македонската јавност во однос на оваа многу едноставно прашање: На чија страна сте Вие господине Заев и чии интереси браните и застапувате, на Република Македонија или на големоалбанскиот шовинизам, дали застапувате регионална соработка и стабилност или по теркот на фашистичкото минато ја впрегнувате Македонија во отворено непријателство кон српскиот народ и Србија”?“, стои во статусот на Стоилковиќ.

Бидејќи никој нема храброст да го праша претседателот на Владата за неговата политика и ставот на неговиот владин…

Gepostet von Иван Стоилковић am Samstag, 1. Dezember 2018

Поврзани вести

Заев: Со ДУИ решивме крупни прашања, првпат очекувам предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Igor

Џафери не му даде на Милошоски да испука нова „бомба“ за Заев и Рекет

Igor

Заев: Не сум видел докази за вмешаност на Вељаноски во „Монструм“, тоа пишуваа квази новинари

Igor