November 27, 2021 19:25
Македонија

Стоев: Формирањето партија на Бугарите во Македонија е вистинскиот начин за заштита на нивните права

Бугарскиот министер за надворешни работи Светлан Стоев изјави дека ја поддржува идејата за евентуалното формирање партија на Бугарите во Северна Македонија.

– Тоа е нивно право, бидејќи Уставот им гo гарантира тоа право. Мислам дека тоа е вистинскиот пат по кој тие треба да ги штитат своите права заедно со бугарската држава, изјави Стоев на 16-та Светска средба на бугарските медиуми, што се одржа во Рилскиот манастир, во организација на БТА.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Стоев, таквата партија би бил „единствениот и вистински начин” за Бугарите во земјава да ја обезбедат својата афирмација.

WCOStream: All Out!! anime episode 25 online free at https://wcostream.cc wcostream dragon ball z

Strike Witches 2 (Dub) (https://animedao.nl/m/0Ved) Episode 12

Watch anime online for free at AnimeTV top anime tv

Dragon Ball Z: Broly - The Legendary Super Saiyan (https://animebee.to/m/2x8r) Episode Full

Shin Koihime†Musou OVA Episode Full