January 29, 2022 09:27
Македонија

Стоев: Софија очекува конкретни чекори од Скопје за трајно исполнување на Договорот за добрососедство

Шефот на бугарската дипломатија Светлан Стоев денеска на прес-конференција во Софија со неговиот хрватски колега Гордан Грлиќ Радман изјави дека за Бугарија главен надворешно-политички приоритет останува присоединувањето на земјите од Западен Балкан кон ЕУ.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Стоев посочи дека Бугарија инвестирала многу во дијалогот со Република Северна Македонија, како и тоа оти очекува конкретни дејствија од Скопје за трајно спроведување на Договорот за добрососедство од 2017, како и почитување на правата на граѓаните со бугарска самосвест.

Стоев информира дека преговорите на експертско ниво меѓу Скопје и Софија течат, и оти се предадени бугарските предлози и текстови.

Тој истакна дека до крајот на октомври ќе има нов круг консултации меѓу Бугарија и Северна Македонија и доколку се постигне согласност, она што ќе биде договорено, може да биде потпишано од двајцата министри за надворешни работи.

Стоев рече и дека продолжува дијалогот за ова прашање и со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји.

Од своја страна, хрватскиот министер Радман рече дека Загреб го поддржува проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан, но откако ќе се исполнат сите неопходни услови за тоа.

Во одговор на прашањето дали бугарските барања кон Северна Македонија можат да бидат разбрани во Загреб, Радман изрази надеж дека тие ќе бидат решени во европски дух, додавајќи дека на Хрватска пријатели и се и Бугарија и Северна Македонија.

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

watch anime online Banished from the Hero’s Party, I Decided to Live a Quiet Life in the Countryside

english dubbed anime How NOT to Summon a Demon Lord Ω

anime website High School DxD

gogo anime tv GoGoAnime My Hero Academia Season 4

GoGoAnime One Piece (Dub)