January 22, 2022 21:48
Свет

Стејт департмент: Русите ќе мора да одат во Полска за иселенички визи за САД

Русите кои сакаат да аплицираат за иселеничка виза за Соединетите Американски Држави, сега мора да одат во амбасадата на САД во Полска, бидејќи таа услуга повеќе не е достапна во Русија, соопшти Стејт департментот.

„Веќе нема да даваме нови термини за иселенички визи на руските граѓани во Москва”, изјави портпаролот на Стејт департментот, додавајќи дека сега тоа ќе го преземе американската амбасада во Варшава.
На веб-страницата на Стејт департментот, Русија е додадена на списокот на земји каде што САД немаат конзуларно претставништво или чија политичка или безбедносна ситуација е доволно несигурна или неизвесна што ограничениот конзуларен персонал не може да ги разгледува барањата за виза. Како што е наведено, меѓу десетината земји на списокот се земји во војна или непријатели на Вашингтон како Куба, Иран, Венецуела и Сирија.
Според американската дипломатија, одлуката на руската Влада да им забрани на Соединетите Американски Држави да ангажираат руски или персонал од трети земји на локално ниво сериозно влијае на нивната способност да обезбедуваат конзуларни услуги.

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

AnimeFreak JUJUTSU KAISEN Episode 24

animefreaks website Attack on Titan Season 2 (Dub)

The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]

Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway Episode 12

sites to watch anime One Piece (Dub)