June 27, 2019 03:48
Македонија

Стејт департментот ја поздрави одлуката на македонското Собрание за уставните измени

Државниот секретар на САД Мајк Помпео изјави денеска дека САД ја поздравуваат одлуката на Собранието, за усвојување на уставните амандмани неопходни за ратификација на Договорот од Преспа за решавање на спорот со името со Грција.

– Македонските лидери демонстрираа визија, храброст и истрајност во настојувањето да најдат решение за спорот со името, што ќе овозможи Македонија со право да го заземе нејзиното место во НАТО и Европската унија како Република Северна Македонија, се наведува во соопштението на Стејт департментот.

Помпео посочи дека, САД ја гледаат одлуката како историска шанса за унапредување на стабилноста, безбедноста и просперитетот во регионот.

Нови вести

Собранието ги разреши Тевдовски, Лика и Фазлиу

Filip

(ВИДЕО) Бoрисов го спореди Гоце Делчев со Че Гевара

Filip

Шекеринска: Северна Македонија ќе учествува на сите сензитивни дискусии во НАТО

Filip