August 17, 2022 16:19
Култура

Стефоска ќе одржи состанок со градоначалникот на Охрид за заштитата на Охридски регион

Министерката за култура Ирена Стефоска најдоцна до следната недела ќе закаже состанок со градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков за да разговараат за заедничките чекори во врска со заштитата на Охридскиот регион.

Таа на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање посочи дека институциите и на централно и на локално ниво имаат своја одговорност и оти мора сите заедно да работат за да се исполнат обврските пред УНЕСКО.

-Секоја од институциите, било на централно, било на локално ниво има своја одговорност, и ние мора заедно да работиме за да ги исполниме обврските, за кои сами сме предложиле пред УНЕСКО дека ќе ги исполниме, за да останеме на престижната листа на УНЕСКО. Од тие причини, Центарот за светско наследство УНЕСКО и Комитетот на членки ни дозволија уште две години, рече Стефоска.

Таа додаде дека во моментов заедно работат и со Албанија на стратешкиот план и конкретните чекори за заштитата на регионот, бидејќи како што посочи, заедно се обврзани да го заштитат.

Стефоска исто така дополни и дека во моментов се работи на Урбаниот план за крајбрежјето во Охрид.

-Тој план зависи и од планот за управување со Охридскиот регион. Тука ќе бидат ставени и условите за користење на крајбрежјето, и потоа кога оива ќе заврши ќе може да се зборува за концесиите. Се мора да е онака како што е пропишано. Никој не вели туризмот во Охрид да застане, додаде министерката Стефоска.

sun win

sunwin

tải sunwin

sunwin tài xỉu

tải sunwin apk sunwin tài xỉu sunwin club