September 25, 2021 02:44
Македонија

Стаменковска-Трајковска до СДСМ: Рековте дека Буџетот за 2021 ќе биде за економско заздравување, а излезе дека правите ребаланс за купување коли и патни трошоци

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Бети Стаменковска-Трајковска на собраниската дебата за ребаланс на Буџетот рече дека истиот говори само за недомаќинско или расипничко работење на Владата и ништо повеќе.

„Со вашето вакво лошо работење направивте 753 милиони евра буџетски дефицит или 32,2 проценти. Не убедувавте дека се е во ред и дека Буџетот за годинава е добар, ако беше добар Буџетот, ако економијата беше добра зошто тогаш толкав дефицит, зошто сега ребаланс”, рече пратеничката Стаменковска-Трајковска.

Според пратеничката граѓаните и генерално никој не знае кај се потрошени парите од минатата година, а сега исто не се знае ни што ќе правите со оваа милијарда.

Стаменковска-Трајковска укажа дека СДСМ само зборува што направило ВМРО-ДПМНЕ.

„ВМРО-ДПМНЕ направи многу, а јавниот долг беше околу 40 проценти, а сега е нешто повеќе и од 65 проценти. Тоа е огромна разлика”, рече Стаменковска-Трајковска.

Обраќајќи се на министерот за финансии, Фатмир Бесими, пратеничката потсети дека говорејќи минатата година за Буџетот на 2021 година рекол дека се е плански.

„Да, убедувате дека се е плански, ама во реалноста гледаме некои сосема други работи. Гледаме зголемување на средства за патни трошоци за купување автомобили и слично. А вие најавувавте дека Буџетот за 2021 година ќе биде за економско заздравување, а реалноста покажа дека за ништо не ве бива”, рече Стаменковска – Трајковска.

TwistMoe: Wolf's Rain anime episode 26 online free at https://twistmoe.net watch anime dub

GoGoAnime Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD

AnimeKisa: Black★Rock Shooter (OVA) anime episode Full online free at https://animekisa.in anime sites

Community opengroup: https://community.opengroup.org/gogoanimelol

Guides: https://guides.co/p/gogoanimebe