January 22, 2021 19:55
Балкан

Српскиот парламент треба да гласа за Ивица Дачиќ за нов парламентарен спикер

Српскиот парламент денеска треба да го одржи продолжението на конститутивната седница, на која што ќе се расправа за втората точка од дневниот ред – избор на претседател на законодавниот дом.

Како што најави Александар Вучиќ, претседателот на Србија и на Српската напредна партија, која има апсолутно мнозинство во овој состав, лидерот на Социјалистичката партија на Србија, Ивица Дачиќ, ќе биде предложен за нов парламентарен спикер. Ќе се гласа и за новите шест потпретседатели на парламентот, за нов генерален секретар.

Конститутивната седница почна на 3 август годинава, а досега само беа верификувани мандатите на новите пратеници.

По ова гласање, треба да се гласаат измените на Законот за влада и министерства, со кое ќе се додадат две нови министерства, а потоа на посебна седница мандатарот за состав на новата влада и досегашен премиер, Ана Брнабиќ, ќе го претстави своето излагање и предлогот на нејзиниот кабинет.

Според законот, рокот за избор на новата Влада на Србија истекува 90 дена по потврдувањето на мандатот на народните пратеници, што во овој случај е 1 ноември 2020 година. Според најавите од Вучиќ, изборот на новата влада би требало да се случи до следната среда, а ако пратениците не го направат тоа, Србија ќе мора да одржи нови парламентарни избори.

Watch The Day I Became a God (Dub) Episode 2 at KissAnime darling in the franxx kissanime

My Hero Academia 2 (https://animefreak.ws/m/e8Lv) Episode 25 at website https://animefreak.ws. See more animefreak avatar