October 20, 2021 02:55
Македонија

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Македонскиот сојуз во Шведска

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на Кралството Шведска, денеска во Гетеборг оствари средба со претставници на Македонскиот сојуз.

На средбата, македонските иселеници го запознаа претседателот Пендаровски со досегашните активности за зачувување и унапредување на македонската култура, јазик и традиција, како и за интеграцијата во шведското општество и социјално-културниот развој во рамките на друштвата и на клубовите.

Изразувајќи поддршка за натамошните активности во оваа насока, претседателот Пендаровски истакна дека нивниот ангажман е позитивен пример и дека придонесуваат кон унапредување на соработката меѓу Северна Македонија и Шведска.

Македонскиот сојуз во Шведска е најголемата асоцијација на македонските иселеници во Скандинавија составена од 11 македонски друштва и клубови.

HIMOTE HOUSE: A share house of super psychic girls (https://animeflix.nl/m/l1be) Episode 12

Watch Majuu Senshi Luna Varga Episode 4

GoGoAnime: Toei Robot Girls anime episode Full online free at https://gogoanime.be gogoanime reddit

WCOStream Watch anime online, English anime online HD

Website https://animeheaven.pro: Watch Doubutsu Kankyou Kaigi (Dub) animeheaven Episode 18 watch animes