January 22, 2022 06:20
Спорт

Србија преку Казахстан стигна до полуфинале со Хрватска во Дејвис купот

Тениската тепрезентацијата на Србија се пласираше во полуфиналето на Дејвис купот откако со пресврт ја совладаа селекцијата на Казахстан со 2:1. Србија в петок во 16 часот во полуфиналето ќе игра против Хрватска. Во второто полуфинале Германија ќе игра со подобриот од мечот Русија Шведска.

Србија се пласираше во полуфиналето откако во решавачкиот меч во двојки Новак Ѓоковиќ и Никола Чачиќ ги совладаа Андреј Голубјев и Александер Недовјесов со 6:2, 2:6, 6:3 по 1 час и 39 минути игра. По мечот рекетот број еден не го криеше задоволството од триумфот и пласманот во полуфиналето.

-Најмногу сум горд на натпреварувачкиот дух. Паднавме во втроиот сет, но успеавме да се вратиме. Успеавме да го задржиме брејкот во одлучувачкиот сет и да го префрлиме моментумот на наша страна. Горд сум на Никола и на овој тим, заслуживме да бидеме во полуфиналето, изјави Ѓоковиќ.

Хрватска во понеделникот ја елиминираше Италија, а на завршниот турнир ја претставуваат Марин Ќилиќ, Борна Гојо, Нино Сердарушиќ, Мате Павиќ и Никола Мектиќ.

 

animes online. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub) Episode Full

Horimiya (Dub) Episode 8

Death Note

english dubbed anime Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2