Балкан

Србија отпочнува акција за отповикување на признавањето на Косово поради кандидатурата на Приштина за членство во Советот на Европа

Поради кандидатурата на косовските власти за членство во Советот на Европа, претседателот на Србија свика итна седница на Советот за национална безбедност, со образложение дека Приштина го прекршила Вашингтонскиот договор, кој Белград и Приштина го потпишаа во 2020 година, под покровителство на тогашниот американски претседател Доналд Трамп

Експертите велат дека приемот на Косово во Советот на Европа е долготрајна процедура, која можеби е олеснета со тоа што Русија не е таму. Србија најавува дека е подготвена да ја рестартира кампањата за повлекување на признавањето на Косово. Ова го соопшти министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ, по седницата на Советот за национална безбедност. Ваквата одлука доаѓа како одговор на барањето на Косово за членство во Советот на Европа.

Во белградските медиуми веќе извесно време се шпекулира дали Србија има нови земји кандидати за повлекување на признавањето на Косово. Се шпекулираше за цврстите ветувања на 14 земји. По завршувањето на Советот за национална безбедност, министерот за надворешни работи соопшти дека има четири такви земји, чии имиња ќе ги соопшти претседателот Вучиќ.

–Како министер за надворешни работи на претседателот Вучиќ му ги предадов дипломатските ноти на четири земји кои го повлекоа признавањето на таканареченото Косово, а Советот за национална безбедност го овласти претседателот Вучиќ да ја информира пошироката јавност кои земји се засегнати кога е потребно“, изјави Селаковиќ.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

dubbed anime That Time I Got Reincarnated as a Slime

AnimeDao One Piece (Dub)

anime online AnimeDao Attack on Titan Season 2

anime sites Jujutsu Kaisen 0

Attack on Titan Final Season Part 2