January 29, 2022 05:35
Балкан

Србија од утре со нови мерки против омикрон

Поради новиот вид на корона вирусот омикрон, Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ предложил листа на земји кои се со посебен ризик од ширење на вирусот, дознава српски Телеграф.

На листата се Јужна Африка, Боцвана, Зимбабве, Намибија, Лесото, Мозамбик и Малави.

Предлогот е патниците кои доаѓаат од овие земји или престојувале во нив во претходните 14 дена, без разлика од која земја влегуваат во Србија, веднаш по слетувањето на аеродромот „Никола Тесла“ да се тестираат со PCR метода и да останат во простор и изолација на аеродромот додека не се добијат резултатите.

Во случај на позитивен наод, брзата помош со изолација со сите заштитни мерки ги носи во Ковид болницата „Батајница“.

Според српски Телеграф, новите мерки ќе почнат да важат од утре.

anime sites. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

watch subbed anime Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Part 2

AnimeDao That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

free anime AnimeDao DARLING in the FRANXX (Dub)

free anime online Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

watch anime SK8 the Infinity