April 21, 2019 08:43
Балкан

Србија: Мигранти преживеале неколку часа во ладилник на минус 22 степени

Српски цариници на граничниот премин Батровци на 9 февруари откриле седуммина мигранти скриени во камион ладилник, на минус 22 степени, соопшти денеска Царинската управа на Србија.

Мигрантите се откриени благодарејќи на царинскиот скенер, кој во товарот детектирал човекови силуети. Службениците веднаш го отвориле товарот на камионот, кој од Косово превезувал смрзнати малини за германскиот пазар и во него пронашле седуммина млади Авганистанци.

Од Царинската управа наведуваат дека во првите 45 дена од годината спречиле повеќе од 150 мигранти илегално, сокриени во приколку на камиони, да ја минат границата.

Нови вести

Ново обвинение за убиство против сопругот на убиената пејачка на „Гранд“, Јелена Марјановиќ

Igor

Партијата на Ердоган поднела и второ барање за поништување на изборите во Истанбул

Igor

Нов протест на опозицијата во Белград, формиран тим за преговори со власта

Igor