September 24, 2021 07:44
Хроника

Србин наместо на одмор во Охрид, завршил 23 дена во кумановскиот затвор, го уапсиле по грешка

Српскиот државјанин Д.М. (52), раселено лице од Приштина, кој по налог на УНМИК бил уапсен во Македонија на 7 јули годинава за наводно воено злосторство извршено на Косово, беше ослободен денеска откако пристигнаа докази дека станува збор за грешка, објави Вечење новости.

Како што изјави неговиот адвокат, Илија Поп Костов за Косовоонлајн, неговиот клиент бил уапсен поради замена на идентитет, односно имал исто име и презиме со лицето барано за воени злосторства.

– Тој беше незаконски приведен и од денеска е на слобода по одлука на судијата за претходната постапка, а по барање на јавниот обвинител. Утврдено е дека погрешно лице е уапсено, а притворот веднаш е укинат и тој е ослободен, рече Поп Костов.

Д.М. бил уапсен откако ја поминал границата, кога заедно со сопругата заминале на одмор во Охрид. Потоа му беше одредена мерка притвор во траење од 30 дена, а по наредба на дежурен судија, тој беше однесен во затворот во Куманово.

Адвокатот Поп Костов барал неговиот клиент да биде ослободен, додека Д.М. самиот ги негираше сите обвинувања од обвинениете во кое вистинскиот Д.М. е обвинет за убиство и нанесување тешка телесна повреда.

Demon Prince Enma Episode 4

https://wcostream.cc anime

https://animebee.to watch anime free

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCivRAHmPwfZOFtm-uLjN0ZA/about

Nhattao: https://nhattao.com/members/animefreak.2879667/