Свет

„Спутник В“ поефикасна од вакцината на „Фајзер“ против омикрон

Резултатите од малата руско-италијанска прелиминарна студија покажале дека нивоата на антитела кои го неутрализираат сојот омикрон на коронавирусот кај луѓето вакцинирани со руската вакцина „спутник В“ не паднале толку многу како кај оние кои ја примиле вакцината на компанијата „Фајзер“.

Студијата ја спроведоа научници од италијанскиот институт „Спаланзани“ и институтот „Гамалеја“ во Москва, кои ја направија вакцината „спутник В“, пренесува „Ројтерс“.

Како што се наведува, во истражувањето учествувале 51 лице вакцинирани со „спутник В“ и 17 вакцинирани со вакцината на „Фајзер“.

Истражувачите рекоа дека нивоата на антитела биле земени шест месеци по примањето на втората доза од вакцината и покажале дека оние кои примиле две дози Спутник биле поотпорни на омикрон од оние кои биле вакцинирани со „Фајзер“.

„ Денес е очигледно дека е неопходна бустер-доза“, се наведува во резултатите од оваа прелиминарна студија.

Резултатите од претходната прелиминарна студија на Институтот „Гамалеја“ покажаа дека засилувачката доза на „спутник лајт“ е поефикасна против сојот омикрон во споредба со само две примени дози од истата вакцина.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

anime websites Attack on Titan Season 3 Part 2

4anime Naruto

4 anime biz Fairy Tail

4anime.biz 4Anime Record of Ragnarok

watch anime dub 4Anime One Piece (Dub)

tải go88