January 25, 2022 05:49
Спорт

Спусот во Венген за Александер Омот Килде

Александер Омот Килде ја забележа петтата победа оваа сезона во Светскиот куп. Норвежанецот победи на трката во спуст, која се возеше на легендарната патека во Вебген. Килде, вчера, во Венген, беше втор во супер-џи.

Килде до победата дојде со време 1:42.42 минути, тој за 21 стотинка беше побрз од најголемиот конкурент Марко Одемарт. Втор трката ја заврши сонародникот на Одемарт, Бета Фојц.

Килде има вкупни 11 победи во кариерата, пет од нив се во најбрзата дисциплина.

Со оваа победа, Килде, го презеде водството во генералниот пласман во спуст со 269 бода. Втор е Матијас Мајер со 257, а трет Доминик Парис со 256.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

free anime online Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

anime to watch So I'm a Spider, So What?

The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

AnimeDao Record of Ragnarok Episode 10

watch subbed anime AnimeDao Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train