January 21, 2022 21:34
Свет

Спасувач пронајден жив во рудникот во Сибир

Спасувачот што се водеше како исчезнат во операцијата во рудникот за јаглен „Листвјажнаја“, во руската област Кемерово, е пронајден жив.

„Нашиот спасувач Александар Заковрјашин е пронајден жив. Мислам дека ова е чудо што го направија нашите луѓе“, изјави за „Тасс“ вршителот на должност министер за вонредни ситуации на Русија, Александар Чупријан.

Заменик-државниот обвинител Дмитриј Демешин денеска изјави дека рударите претходно се пожалиле на високо ниво на метан во рудникот, но додаде дека е рано да се каже дали тоа довело до експлозија.

Како што истакна, истрагата ќе утврди дали има поврзаност помеѓу нивото на метанот и експлозијата. Тој претходно изјави дека е можно причина за несреќата да е експлозија на метан.

Според последните информации, вкупниот број на жртви во несреќата во рудникот е 57. Три лица, меѓу кои и директорот на рудникот, се уапсени поради наводни безбедносни нарушувања.

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

anime streaming To Your Eternity

animefreak AnimeFreak Death Note (Dub)

anime freak site Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

Record of Ragnarok

animefreaks official website AnimeFreak Horimiya