October 26, 2021 19:45
Свет

„Спасете ги децата”: Во Сирија од почетокот на годинава во два кампа за раселени починале 62 деца

Најмалку 62 деца починаа во два кампа за раселени лица во североисточна Сирија од почетокот на 2021 година, објави денеска организацијата „Спасете ги децата”.

Оваа невладина организација укажа на итна потреба од репатријација на странски деца од камповите.

Новиот извештај, насловен „Кога ќе почнам да живеам”, укажува на неодржливи услови за живот во камповите Ал-Хол и Роџ, кои се под контрола на курдските сили.

Во камповите се сместени десетици илјади раселени лица, меѓу кои околу 40.000 деца и семејства на странски џихадисти од групата Исламска држава.

Во Ал-Хол само 40 проценти од децата имаат пристап до образование, додека во кампот Роџ 55 проценти од домаќинствата посочуваат дека има деца кои работат и под 11-годишна возраст.

Website https://aniwatch.pro: Watch Tiger Mask W aniwatch Episode 38 aniwatch me

Website https://animeheaven.pro: Watch UFO Ultramaiden Valkyrie 3: Bride of Celestial Souls' Day (Dub) animeheaven Episode 6 animes online

Medabots Spirits Episode 16

Website https://animeflix.nl: Watch Huyao Xiao Hongniang: Liang Shenghua animeflix Episode 3 animeflix

Debate: https://www.debate.org/gogoanimelol/

Community opengroup: https://community.opengroup.org/gogoanimebe