April 11, 2021 11:56
Балкан

Спасени 27 бегалци и мигранти на Лезбос, еден загинат

Вкупно 27 лица се спасени во акцијата на грчката крајбрежна служба во непристапна копнена област во југоисточниот дел на грчкиот остров Лезбос, додека, пак, пронајдено е телото на маж, кој веројатно починал од премрзнатост. Станува збор за бегалци и мигранти, а спасувачката акција се водеше преку море поради непристапниот предел.

Од грчката крајбрежна служба соопштуваат дека со помош на два брода и хеликоптер на крајбрежната служба и два брода од армијата, во карпест дел од островот биле пронајдени 24 лица и безживотното тело на еден маж, додека, пак, останатите три лица биле пронајдени на копно.

Спасените бегалци и мигранти биле пренесени на пристаништето во Митилини.

Boruto: Naruto Next Generations (Dub) (https://funimationfree.com/m/olqL) Episode 105 at website https://funimationfree.com. See more best shows on funimation

Watch Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 2 (https://animeheaven.pro/m/A8yL/ep-2) at website https://animeheaven.pro animeheaven unblocked