Балкан

Со нож повредени пет лица во џамија во Тирана

Маж на 34- годишна возраст попладнево влегол во џамијата на улица „Патот на Каваја” во Тирана и со нож повредил пет лица. Со брза интервенција полицијата успеала да го совлада и како што информираше станува збор за Рудолф Николи од градчето Бурел.

Инцидентот се случил во 14:30 часот кога во џамијата сега уапсениот Николи, кој, според очевидци, бил многу агресивен, почнал да напаѓа без да гледа во кого погодува со ножот, што создало хаотична ситуација во верскиот објект.

Повредените биле веднаш транспортирани до најблиската здравствен установа каде им е дадна соодветна лекарска помош и тие се вон животна опасност.

-Повредени се неколку наши браќа верници, како и неколку лица од џамискиот одбор. Освен во објкетот тој почна да напаѓа и лица на улица, кои за среќа усопеаја да побегнат. Се надеваме дека не станува збор за терористички чин туку дека напаѓачот е лице со ментални проблеми, изјави за агенцијата Балкан веб видно вознемирен имамот на џамијата Ахмет Калаја.

Увидна екипа и обвинител се на местото на настанот.

AnimeDao animedao kiss: Watch Kimetsu no Yaiba: Yuukaku-hen Episode Preview

GoGoAnime anime online: Watch The Daily Life of the Immortal King Episode 11