April 11, 2021 11:47
Балкан

Со „марш против патријархатот” одбележан 8 Март во Приштина

Под мотото „Маршираме против патријархатот кој убива” неколку стотици граѓани денеска во главниот град на Косово го одбележаа Меѓународниот ден на жената – 8 Март. Групата наречена „Маршираме, не славиме”, која ја сочинуваат активисти на граѓанските организации и студенти, освен во Приштина оваа активност ја спроведува и во 15 други општини низ земјата.

Цел на маршот е да се сврти вниманието на надлежните институции кон насилството врз жените, со барање таквите случаи да се третираат правично и со приоритет.

На маршот се приклучија и видни личности од јавниот живот во Косово, меѓу кои вршителката на должноста претседател на државата, Вјоса Османи и идниот премиер Албин Курти. 

Kimetsu no Yaiba Movie: Mugen Ressha-hen Episode Preview 02 at website https://kissanimeonline.com dubbed anime

My Hero Academia 4 Episode 25 at website https://animedao.nl animedao mobile

AnimeDao