December 7, 2021 03:35
Култура Магазин

Со концерти на Игор Џамбазов, Гуру Харе и Тока Шитет вечерва завршува „Преспаленд“

Во рамки на „Преспаленд“ во чест на народниот борец и поет Димитар Мите Богоевски во Ресен денеска беше отворен мурал посветен на неговиот лик и дело.

Фестивалот продолжува со ликовната изложба „Преспа во срцето, Кирил Јоновски- најголемиот познавач и хроничар на овој регион“ која од 17 часот ќе биде отворена во Домот на културата во Ресен.

Во 19 часот на амфитеатарот во Ресен ќе настапи Toka Shitet. Зад ова уметничко име е Идриз Амети, фронтменот на групата „Бла Бла Бла“. Како соло уметник свири на традиционалниот балкански инструмент шаркија. По него со почеток од 20:00, фестивалот „Преспаленд“ со концерт ќе го затворат блуз легендите Игор Џамбазов и Гуру Харе.

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

watch anime free Death Note

AnimeFreak That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (Dub) Episode 9

AnimeFreak My Hero Academia

anime stream AnimeFreak JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)

AnimeFreak Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?