January 24, 2022 20:20
Свет

Социјалистичката партија на Мадуро со убедлива победа на регионалните и локални избори во Венецуела

Националниот изборен совет на Венецуела (ЦНЕ) денеска соопшти дека на локалните и регионални избори во земјата владејачката Социјалистичка партија на претседателот Николас Мадуро освоила 20 гувернери, додека три им припаднале на опозициските политичари.

Набргу по објавувањето на првичните резултати, левичарскиот претседател на земјата го прослави триумфот на владата, пренесуваат британските медиуми.

-Победата е импресивна, рече Мадуро во обраќањето до поддржувачите, додавајќи дека „мора да се слават добри победи”.

Само 41,8 отсто од регистрираните гласачи вчера излегоа на гласање, што е околу 8,1 милион избирачи, соопшти највисокото изборно тело во оваа јужноамериканска земја.

ЦНЕ претходно во текот на денот соопшти за „помали и изолирани проблеми” при гласањето.

На регионалните избори во 2017 година, владејачката партија освои 19 гувернери, додека опозициските политичари освоија четири.

Британските медиуми анализираат дека последните изборни резултати се назадување за лидерите на опозицијата, кои се вратија во изборниот процес по бојкотот на претседателските избори во 2018 година и изборите за Конгресот во 2020 година.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime JUJUTSU KAISEN

4Anime The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]

anime online One-Punch Man

Horimiya Episode 6

watch anime dub So I'm a Spider, So What?