January 22, 2022 21:19
Балкан

Состанок на Советот за стабилизација и асоцијација ЕУ-Косово

На денешниот четврти состанок на Советот за стабилизација и асоцијација ЕУ-Косово ќе се разговара за политичките и економските критериуми, финансиската соработка и спроведувањето на Спогодбата за стабилизација и асоцијација, како и за ситуацијата на Западен Балкан. Со Советот претседава високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел, а ќе присуствува и европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји. Тој денеска ќе учествува и на Годишниот самит на ЕУ – Западен Балкан во организација на Пријателите на Европа.

Вархеји на вчерашниот Софиски Балкански форум насловен „Време е да се врати довербата“ изјави дека Северна Македонија и Албанија постигнаа многу на полето на реформите и Брисел ги поддржува нивните напори, но доцнењето на нивната евроинтеграција влијае врз довербата кон ЕУ во Западен Балкан. Вархеји рече дека Бугарија и Северна Македонија мора да ги решат отворените прашања и наскоро да започнат преговорите со Скопје и Тирана.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

My Hero Academia

AnimeDao JUJUTSU KAISEN Episode 22

Josee, the Tiger and the Fish

AnimeDao The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat Episode 7

Naruto Episode 214